قبل از خرید گیتار بخوانید : راهنمای کامل خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار - معرفی انواع گیتار

خرید گیتار تجربه‌ای منحصر به فرد و هیجان‌انگیز است. گیتار جزء سازهای زهی پرطرفدار است که از نظر صوتی به ۲ دسته‌ی گیتار آکوستیک و الکتروآکوستیک تقسیم‌بندی می‌شوند. پیش از اینکه برای خرید گیتار اقدام کنید، ابتدا باید مواردی را در نظر بگیرد و تصمیم بگیرید که در هنگام جستجو برای خرید آن، به دنبال چه چیزی هستید و چگونه می‌توانید یک خرید مطمئن و با صرفه داشته باشید. در این مقاله از سازستو با راهنمای خرید گیتار به شما در این زمینه کمک خواهیم کرد.

راهنمای خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار

همانطور که در ابتدا اشاره شد، گیتار به طور عمده در دو دسته موجود است. البته اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر آن را دسته‌بندی کنیم، باید گیتار فلامنکو، کلاسیک و گیتار بیس را نیز به آن اضافه کنید. به هر حال اگر شما تصمیم به خرید گیتار دارید، اما هنوز نمی‌دانید چه نوع گیتاری می‌خواهید، در ادامه ما انواع آن‌ها و ویژگی‌های هر کدام را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

راهنمای خرید گیتار - انواع گیتار

معرفی انواع گیتار

در اولین گام از راهنمای خرید گیتار باید خدمت افراد مبتدی که قصد ورود به دنیای ساز و موسیقی دارند و انتخاب آن‌ها گیتار است، انواع آن را برمی‌شماریم تا تفاوت ویژگی‌ گیتارهای مختلف را بشناسید. در حالت کلی گیتارها در دوسته‌ی آکوستیک و الکتریک وجود دارد که هر کدام از آن‌ها زیردسته‌های مختلف همراه با ویژگی‌های خاصی دارند.

راهنمای خرید گیتار

گیتار آکوستیک

گیتار آکوستیک به آن دسته از گیتارها گفته می‌شود که صدای ارتعاش سیم‌ها توسط بدنه‌ی آن تقویت شده و به گوش می‌رسد. گیتارهای آکوستیک ۶ سیم دارند که ضخامت آن‌ها با هم متفاوت است. بدنه‌ی این نوع گیتارهای نیز از اتصال صفحه چوبی پشتی، صفحه چوبی جلویی، و دو قسمت چوبی انحنادار کناری تشکیل می‌شود که صفحه رویی دارای سوراخ‌های بزرگی است که ویژگی‌های آکوستیک را محقق می‌سازند. این نوع گیتارهای معمولا در قطعاتِ پاپ، کلاسیک، بلوز، کانتری، فولک و حتی راک مورد استفاده قرار می‌گیرند. گیتار کلاسیک و گیتار فلامنکو از دیگر انواع گیتار هستند که از نظر تولید صوت در دسته‌ی گیتارهای آکوستیک قرار دارند.

راهنمای خرید گیتار

گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک که از نظر تولید و تقویت صوت جزء گیتارهای آکوستیک هستند اما تفاوت‌هایی از نظر ظاهر و ساختار با خودِ گیتار آکوستیک دارند. گیتار آکوستیک دارای ۶ سیم فلزی بوده اما گیتار کلاسیک، دارای سه سیم پایین نایلونی می‌باشد. همین مسئله باعث تفاوت در نوع صدای دو گیتار می‌باشد. چون سیم‌های نایلونی صدایی ملایم و گرم دارند. اما سیم‌های فلزی معمولا صدای شفافی تولید می‌کنند.

البته تفاوت این دو گیتار تنها به سیم و نوع صدا ختم نمی‌شود. این دو گیتار در شکل بدنه نیز با هم متفاوت هستند که به طبع ویژگی‌های منحصربه‌فردی را برای هر دو گیتار ممکن می‌سازد. شکل بدنه یک گیتار کلاسیک کاملا متقارن است اما در گیتارهای آکوستیک وجود طراحی کاتوی اجازه دستری به فرت‌های دروتر را تسهیل می‌بخشد. بدنه‌ی گیتارهای آکوستیک اغلب بزرگتر از گیتارهای کلاسیک هستند و به همین دلیل بیس صدای بیشتری دارند.

راهنمای خرید گیتار

گیتار فلامنکو

نوع دیگری از انواع گیتار که در این بخش از راهنمای خرید گیتار خدمت شما معرفی می‌کنیم، گیتار فلامنکو می‌باشد که از نظر سیستم تولید صدا، یک گیتار آکوستیک می‌باشد. این گیتار ها دارای دو یا سه سیم پایین فلزی هستند. تشخیص تفاوت گیتار کلاسیک و فلامنکو ممکن است برای مبتدیان کمی دشوار است.

گیتار فلامنکو صفحه‌ی بالایی از جنس چوب صنوبر و صفحه‌ی زیری از جنس سرو است. تفاوتی گیتار فلامنکو با گیتار کلاسیک دارد، از نظر جنس صدای آن‌ها است. به طوری که صدای گیتار فلامتکو تیز و نافذتر می‌باشد. اما این تنها تفاوت آن‌ها نیست و تنها معیاری نیست که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. تفاوت دیگر فلامینکو با گیتار آکوستیک و کلاسیک در قطر دسته‌ی آن است. قطر دسته‌ی گیتار فلامنکو کمتر از گیتار کلاسیک است.

رنگ گیتار فلامنکو روشن و زرد رنگ است و رنگ چوب طبیعی را دارد. ولی گیتار کلاسیک رنگی تیره دارد. از دیگر ویژگی‌های خاص گیتار فلامنکو می‌تواند به نحوه نواختن و نوع کوک اشاره کرد.

راهنمای خرید گیتار

گیتار الکتریک

در این بخش از راهنمای خرید نوع دیگری از گیتارهای را بررسی می‌کنیم که از نظر روش تولید صدا متفاوت هستند. روند تولید صوت در این گیتارها همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، به صورت الکتریکی می‌باشد. این گیتارهای از خود صدایی تولید نمی‌کنند و تولید صدا در آن‌ها با استفاده از افکت و آمپلی فایر صورت می‌گیرد.

همچنین این نوع گیتار نیز از جنس چوب ساخته می‌شود و هر ۶ تار آن از فلز هستند. البته مدل‌های دیگری از آن موجو هستند که ۷ رشته دارند. در برخی دیگر از مدل‌های گیتار الکتریک، گیتار دارای ۲ یا ۳ دسته می‌باشد. با استفاده گیتار الکتریک سبک‌های متنوعی نواخته می‌شود که شاخص‌ترین آن‌ها راک و متال و … هستند.

راهنمای خرید گیتار

گیتار بیس
گیتار بیس نوع شاخص دیگری از گیتار الکتریک است. گیتار بیس ۴ سیم دارد و صداهای بسیار بم و عمیق ایجاد می‌کند. این گیتار سنگین و بلند است و مانند سایر گیتارهای الکتریک (نیمه آکوستیک و استاندارد) برای اجرا نیاز به امپلی‌فایر دارند. هدف اصلی طراحی این نوع گیتارها اجرای نت‌های یکتا در کنار گیتار اصلی می‌باشد.

راهنمای خرید گیتار

سبک موسیقی مورد علاقه

پس از شناخت انواع گیتار که اصلی‌ترین مبحث ما در راهنمای خرید گیتار می‌باشد، باید به سبک و سیاق موسیقیایی خودتان نیز توجه داشته باشید. برای مثال اگر شما سبک راک یا متال نمی‌پسنید پس نباید هیچ موقع به دنبال خرید گیتار الکتریک باشید. توجه به سبک مورد علاقه‌ی خود می‌تواند کمک بزرگی در انتخاب نوع گیتار برای شما بکند.

گیتار فلامنکو برای سبک فلامنکو بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و گیتار کلاسیک نیز بیشتر برای پاپ و سبک کلاسیک. گیتارهای آکوستیک نیز معمولا در قطعات پاپ، کلاسیک، بلوز، کانتری و فولک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید گیتار

بودجه مورد نظر

دیگر مبحث مورد بحث در راهنمای خرید گیتار بی‌شک مسائل مالی و بودجه است. در هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید ساز باید مشخص کنید چه مقدار بودجه در نظر گرفته‌اید به این ترتیب می‌توانید انتخاب‌هایتان محدود و آسان کنید. مدام باید از خود سوالاتی بپرسید تا گزینه‌های مختلفی را حذف کنید تا در نهایت به یک انتخاب مناسب برسید. اگر شما یک مبتدی هستید، نباید برای خرید گیتار بیش از ۳۰۰ یورو پرداخت کنید. چون شاید اینکه می‌خواهید به سمت موسیقی بروید، فقط یک احساس است و به مرور زمان شاید این حس از بین برود. پس اگر برای خرید گیتار مبتدی هزینه‌ی پایینی بکنید بهتر است.

پس از مطالعه راهنمای خرید گیتار می‌توانید به قسمت فروشگاه وبسایت سازستو مراجعه کنید و در دسته‌بندی گیتار، انواع مختلف گیتار همراه با قیمت و ویژگی‌های آن‌ها را مشاهده کنید. امیدواریم این مقاله به شما در جهت خرید یک گیتار مناسب کمک کرده باشد.

این نوشته در ویکی ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *